The Public Theater Staff

ARTISTIC DIRECTOR: OSKAR EUSTIS

EXECUTIVE DIRECTOR: PATRICK WILLINGHAM

Administrative Chief of Staff: Rosalind Barbour

Director of Strategic Research and Planning: Ciara Murphy

Executive Assistant to the Artistic Director: Leah Cloney-Matthes

Assistant to the Executive Director: Ellen Shadburn

Executive Office Assistant: Jessica Slaght



MASTER WRITER CHAIR: SUZAN-LORI PARKS


ASSOCIATE ARTISTIC DIRECTOR: MANDY HACKETT

Assistant to the Associate Artistic Director: Laura Caton

 

ASSOCIATE PRODUCER: MARIA MANUELA GOYANES

Assistant to the Associate Producer: Jarrett Key

Under the Radar Producer: Ellen Dennis

Artistic Planning Manager/Line Producer: Danny Sharon

Line Producer: Kelly Kerwin

Line Producer: Nidia Medina

Line Producer: Yuvika Tolani

Producing Intern: Maya Davis

 

 

DIRECTOR OF NEW WORK DEVELOPMENT: JEANIE O’HARE

Assistant to the Director of New Work Development: Schuyler Girion

Associate Director, Devised Theater: Andrew Kircher

Literary Manager: Jesse Cameron Alick

Literary Associate: Jack Phillips Moore

Musical Theater Initiative Consultant: Ted Sperling

New Work Development Interns: Gemma de León, Shadie Thompson

 

Casting: Jordan Thaler, Heidi Griffiths

Associate Casting Director: Kate Murray 

Casting Assistants: Rebecca Feldman, Toula Scordilis

 

DIRECTOR OF THE UNDER THE RADAR FESTIVAL: MARK RUSSELL

 

DIRECTOR OF JOE’S PUB: SHANTA THAKE

Associate Director of Joe’s Pub: Alex Knowlton

Press Manager: Yuri Kwon

Artist Relations Manager: Ben Easton

Production Manager: Jon Shriver

Head Lighting Designer: Ania Parks

Communications Assistant: Callie Baker

Performance Coordinators: Jessie Moore, Halle Morse

House Photographers: Kevin Yatarola, Sarah Escarraz

 

Resident Director and Artistic Director of Public Works: Lear deBessonet

Director of Public Works: Laurie Woolery

Public Works Community Impact Coordinator: Shariffa Ali

 

Resident Artists: Tarell Alvin McCraney, Daniel Sullivan
Director Of Voice And Speech: Andrew Wade
Shakespeare Scholar In Residence: James Shapiro

DIRECTOR OF SPECIAL ARTISTIC PROJECTS: STEPHANIE YBARRA

Special Artistic Projects Associate: Andrew Broussard

Mobile Unit Program Manager:  Roxanna Barrios

Special Artistic Projects Interns: Mari Moriarty, Katherine Lane


Director of Public Forum & Artist In Residence: Michael Friedman

 

CHIEF ADVANCEMENT OFFICER: TERRY MORELLO

Director of Development Operations: Jason Cabral

Associate Director, Institutional Partnerships: Kristen Gongora

Director of Special Events: Kristina Hoge

Director of Individual Giving Programs: Sandra Klass Hueskes

Major Gifts Officer: Becca Niemeyer 

Major Gifts Officer: Gretchen H. Page

Senior Development Officer, Institutional Partnerships: Alex Tonetta

Board Liaison: Randy Brett

Development Manager, Special Events: Brooke Benedetto

Major Gifts Consultant: Jan Gura

Major Gifts Assistant: Maddy Hoepf

Development Administrator: Hemmendy Nelson

CUNY Cultural Corps Intern, Development: Fanta Kaba

Development Associate, Special Events: Frank Gambino

Development Associate, Institutional Partnerships: Elizabeth Kipp-Giusti

Development Associate, Institutional Partnerships: Jillian Rorrer

CUNY Cultural Corps Intern, Development: Kristy Li

Development Operations Associate: Taylor Logan

Research Associate: Joe Hayes Meese

Partners Program Manager: Kelsey Moriarty

Development Manager, Database Systems and Reporting: Emily Nash

Development Assistant, Patron Services & Stewardship: Nadine Rousseau

Donor Communications Coordinator: Rhiannon Tasker

Development Intern, Special Events: Maya Ward

 

CHIEF FINANCIAL OFFICER: PATRICIA HUIE

Director of Finance: Danny Williams

Director of Human Resources: Liz Sharp

Director of IT: Arthur Pinori

Director of Web and Data Services: Frances O’Connell

Controller: Sara Harris

Payroll and HR Systems Manager: Natalie Wirshbo

Accounts Payable Administrator: Samantha Davis

Finance Assistant: Spencer Lutvak

Intranet Intern: Kahalia Stanberry

Human Resources Manager: Kraig Kehrer

Human Resources Assistant: McKegg Collins

Network Administrator: Ian Malinowski

Web Developer: Peter Appleby

Systems Administrator: Joe Reecher

Junior Web Developer: Christyn Budzyna

 

SENIOR DIRECTOR OF MARKETING: TOM McCANN

Director of Marketing: Jared Fine

Associate Director of Marketing and Membership: Reynaldi Lindner Lolong

Manager of Corporate Sponsors and Partnerships: Benjamin Orona

Marketing and Graphics Project Manager: David Shum

Marketing Manager: Amanda Wah

Marketing Manager: Justin Dewey

 

Associate Digital Marketing Manager: Emily DaSilva

Marketing Assistant: Zachary Cohn

Marketing Intern: Mark Mauriello, Bre Northrup

 

Art Direction & Senior Graphic Designer: Kirstin Huber

Graphic Designer & Photographer: Tammy Shell

Graphic Designer: Kameron Neal

Graphics Assistant: Victor Moore


Director of Communications: Candi Adams

Senior Press Manager: Julie Danni
Associate Press Manager: Laura Rigby
Press Associate: Danielle Ruff


Director of Ticket Services: Jimmy Godsey
Box Office Manager: Zac Ford
Associate Box Office Manager: Anthony Conty
Call Center Manager: Kate Longosky
Assistant Call Center Manager: Kaleda Davis
Ticket Services Staff: David Armstrong, Iyanna Betaudier, Jessica Cauttero, Ryan Downey, Joseph Ford, Bethany Fustos, Nicholas Leonard, Michelle Maccarone, Daniella Martinez, Marvin Rodriguez, Josh Rozett, Bryna Turner, Sarah Underwood, Melana Lloyd, Brian Wagner

 

Theater Manager: Richard C. Denney III

Associate Theater Manager: Chris Capozzi

Assistant Theater Manager: Monica Keaton

House Managers: Robert Ackerman, Sarah Czwartacky, Stefanie Febus, Jennifer Gaspard, Kat Glaudini, Sherese Hoover, Geoffrey Hymers, Kevin P. Joyce, Peter Kendall, Lourdes Mendez, Michael Raymond, Michelle Resto, Sarah Taylor

Emergency Assistants: Kelsey Andridge, Rita Beck, Eric Bello, Megan Benjamin, Bonnie Davis, Joseph Fusco, Morgan Hooper, Jacob Lebowitz, Karen Lichtman, Morris Rhodes, Kamran Saliani, Manuel Vega, Joel Wilson

 

GENERAL MANAGER: JEREMY ADAMS

Associate General Manager: Angela Delaney Kircher

Senior Company Manager: Rebecca Sherman

General Management Planning and Programs Manager: Emily Hammond Cook

Contracts Manager: Avita Delerme

Programming Budgets Manager: Josiah Grimm

Company Managers: Liza Witmer, Patrick Bell

Assistant Company Manager: Heather Fichthorn

General Management Assistant: Omar Ingram

Company Management Assistant: Rosie Kolbo

 

PRODUCTION EXECUTIVE: RUTH E. STERNBERG

Director of Theater Projects and Safety: Jim Szekely

Associate Director of Production: Jonathan Pellow

Production Managers: Jonathan Grenay, Jeff Harris, Caity Joy Smith, Kelsey Martinez

Associate Production Manager: Julie Ann Arbiter

Assistant Production Managers: Peggy Carey, Hillary Luong, Barry Stagg

Production Administrator: Kelly Moore

Assistant to the Production Executive: Gabriel Lozada

Production Associate: Rachel London

Scenery Supervisor: Joseph Powell

Associate Scenery Supervisors: Mary Beth Griffin, Jason Paradine

Assistant Scenery Supervisor: Nick Moodey

Scenery Office Administrator: Laura Krassowski

Charge Painter: Hugh Morris-Stan

Scene Shop Foreman: Aaron Treat

Staff Carpenter: Luis Torres

Costume Master: Luke McDonough

Costume Shop Manager: Vanessa Watters

Assistant Costume Shop Manager: Melinda Basaca

Costume Shop Foreman: Megan McAfee

Audio Supervisor: Corrine Livingston

Assistant Audio Supervisors: Matt Bell, Malachy Kronberg, Rachel O’Connor

Video Supervisor:  Bryan Maier

Audio/Video Office Administrator: Carrie Miller Freeman

Music Manager/Audio Shop Foreman: Sean Kraft

Properties Master: R. Jay Duckworth

Prop Shop Manager: Sara Swanberg

Prop Shop Foreman: Rebecca David

Lighting Supervisor: Zach Murphy

Assistant Lighting Supervisors: Kate DeWall, Sal Nicosia

Lighting Office Administrator: Michael Rivera

 

Director of Facilities and Operations Management: Ishmael (Izee) Figueroa

Operations Manager: Helen Bennett

Operations Associate: Mariana Ortiz

Building Engineers: Winslow Harrington, Louis D. Gioppo

Assistant Building Engineer: Jefferson David Aguilar

 

Housekeeping Supervisor: Rob Resto

Assistant Housekeeping Supervisor: Amparo Lopez de Nova

Housekeepers: Frank Fried, Efrain Martinez, Alba Mendez, Aracelis Mendez-Leon, Luisa Vargas, Giordani Collado Lendof, Jose Paulino

Front Desk Administrator: Jasmine Ford

Front Desk Attendants: Fabian Harvey, Jose Paulissen-Dougan

Operations Assistant/Front Desk Administrator: Eric Delgado

Operations Assistant/Front Desk Attendant: Eric Glover

Operations Assistants: Darnell Brown, Rafael Tinoco- Jimenez

Painter: Javier Morales

Handyman: Adonis Garcia

 

Script Readers: Ben Beckley, Brendan Leonard, David Loewy, Jessica Owens, Suzanne Willett, Kylie Brown, Thomas Park, Dylan Pager, Bonnie Davis, Ana Verde

 

2017 Emerging Writers Group: Liza Birkenmeier, Hammaad Chaudry, Phillip Howze, Monet Hurst-Mendoza, Geraldine Inoa, Jeremy Kamps, MJ Kaufman, Stav Palti-Negev, Celine Song

 

SPECIAL SERVICES
Organizational Development Consultant: Susan Adam

Managing Partner of Joe’s Pub LLC: Kevin Abbott
Associate Managers: K.B. Berton, Ali Grieb, Christine McKenna, Jersey Katz, Jen Sherman, Michelle Clay

Chef of The Public: John Ramirez
Institutional Design: Pentagram/Paula Scher
Photographers: George E. Joseph, Joan Marcus, Carol Rosegg, Martha Swope, Simon Luethi
Attorneys: Davis Wright Tremaine LLP/Graham Coleman; Mitchell Silberberg & Knupp LLP/Gerald T. Hathaway;  Proskauer Rose LLP/Allan Bloom; Gibson, Dunn & Crutcher LLP/ Andrew Lance; Venable LLP /Susan E. Golden, Sharon M. Connelly
Capital Projects Consultant: Denham Wolf
House Physician: Dr. Bruce Yaffe
Accountants: Lutz & Carr LLP
Architectural Consultant: Ennead Architects
Insurance: Arthur J. Gallagher Risk Management Services/AliceFay Prine